Vali Ayyıldız’dan HORECA için “acil kodlu çalışma” çağrısı

HORECA Uluslarası Otel Ekipmanları Fuarı ile HORECA Ev Dışı Tüketim Fuarı’nın tanıtım toplantısında konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, hem turizm sektörüne hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak fuar için “acil kodlu” çalışılmasını istedi. “Hedefimiz bölgemizi ve ülkemizi tanıtmak” diyen Vali Ayyıldız, “Bunun için acil kodlu çalışacağız. Bunu da normal çalışma biçimimiz haline getireceğiz” diye konuştu. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, İstanbul’da düzenlenen EMITT fuarından edindikleri tecrübeyi İzmir HORECA’ya yansıtacaklarını söyledi.

Ege Uluslararası 4. Otel Ekipmanları, Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı ile Ev Dışı Tüketim Fuarı (HORECA), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) desteğiyle önümüzdeki yıl ilk kez İzmir’de düzenlenecek. Gaziemir’deki Fuarİzmir, GL Platform Fuarcılık tarafından üç yıldır Kuşadası’nda düzenlenen HORECA fuarlarına 20 – 23 Şubat 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. 

HORECA fuarları, Mövenpick Hotel İzmir’de düzenlenen toplantıda kamuoyuna tanıtıldı. Toplantı, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Murat Karaçanta, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkan Yardımcısı Rahmi Uysal, ETİK ve TAFED üyeleriyle ilgili sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Toplantıda konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, fuarın başarıya ulaşması için fuar düzenleyicilerden “acil koduyla” çalışılmasını istedi. Fuarın hem turizm sektörüne hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacağını belirten Vali Ayyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ayyıldız: Acil kodlu çalışacağız

“Hedefimiz bölgemizi ve ülkemizi tanıtmak. Bu coğrafyanın, sadece burada yaşayanların değil tüm dünyanın ilgilendiği bir yer olduğunu anlatmak istiyoruz. Kadim kent İzmir’in yıldızı bu fuarla daha da parlayacak. Bunun için acil kodlu, emergency çalışacağız. Bunu da normal çalışma biçimimiz haline getireceğiz. Geriye dönmeyeceğiz. Zaman, mekan bunu gerektiriyor. Bu sektör ele alındığında, tek başına olmuyor. Tüm ilişkili sektörleri ele aldığınız zaman başarıya ulaşabiliyorsunuz. Bu fuar için de işte böyle çalışılacak.”

Ayık: Ege mutfağı tanıtılacak

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, İstanbul’da düzenlenen EMİTT fuarından edindikleri 20 yıllık tecrübeyi İzmir HORECA’ya yansıtmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. İzmir’in Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olduğunu anlatan Ayık, “İzmir’in sunabileceği çok şey var. Hem tedarik merkezi, hem de gezilip görülecek çok yer var. Bu fuara sadece ekipman açısından bakmamak lazım. Çünkü Ege, gastronomi turizminde sağlıklı beslenme deniliğinde dünyada akla gelen mutfaklardan biri haline geldi. Bu fuarla Ege Mutfağı tüm dünya ile buluşacak” diye konuştu. 

İşler: HORECA büyük fırsat

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, daha önce Kuşadası’nda düzenlenen ve yıldan yıla büyüyen HORECA fuarlarının artık kabına sığmadığını söyledi. Turizmin 54 yan sektörü beslediğini, 600 bin yatak kapasiteli Ege’deki konaklama sektörü için de fuarın büyük bir fırsat olduğunu anlatan İşler, “Turizm grip olursa, onunla ilgili, bağlantılı tüm sektörler nezle oluyor. Bu silsile olarak tüm sektörlere yansıyor. Bizlerin HORECA’yı sadece fuar olarak değil bir turizm festivali, bir gastronomi festivali olarak da ele almamız gerekiyor. Bu fuarı hepimiz birlik olarak daha da büyütmemiz gerekiyor” dedi. 

Uysal: Önde gelen şefler ağırlanacak

TAFED Başkan Yardımcısı Rahmi Uysal da HORECA fuarlarında dünyanın önde gelen şeflerini ağırlayacaklarını söyledi. Uysal, “Mutfak kültürümüzü yurt dışına ne kadar taşırsak o kadar mutlu olacağız” diye konuştu. GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan, Ege Bölgesi’nin 2019 ve 2020 yıllarında 6 milyon turist ağırlamasının öngörüldüğüne dikkat çekti. Ceylan, fuar kapsamında Ege’nin turizm kentlerinin belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenecek “Turizm Zirvesi” ile sektörün yol haritasının belirleneceğini söyledi. 

Dört gün sürecek fuar, Ege Şefler Yarışması’na da ev sahipliği yapacak. Diyetisyen Taylan Kümeli ile “Gençlerle eğlenceli yemek atölyesi” renkli görüntülere sahne olacak. Ünlü Yemek Yazarı Sahrap Soysal, “Lezzetli Ege kasabaları” sunumuyla fuara damga vuracak. Barbekü ve sokak lezzetlerinde ise ünlü şeflerin tadımlarıyla damaklar şenlenecek. “Sütün en güzel hali Ege peynirleri” ve Şarap özel bölümleri de fuarın yine ilgi çekici etkinlikler olacak.

Her iki fuar aynı zamanda turizmin amiral gemisi gastronomi sektöründen ünlüleri ağırlayacak, 5 bine yakın şef gövde gösterisi yapacak. 2 bin satın almacı konaklama sektörünün trend ürünleri için ikili görüşmeler yapacak. Sektörün yol haritasının belirleneceği etkinliklere sahne olacak fuar, otel tekstili, mobilyaları, mutfak, otel odası, çamaşırhane, restoran ürün ve ekipmanları, aydınlatma, güvenlik sistemleri, havuz ve aksesuarları, soğutma grupları, otel ve restoran yapı danışmanlık firmalarını ağırlayacak. 

Ne dediler?

Turizmden sorumlu İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı:  Bu fuar İzmir için çok önemli. Çünkü İzmir halkı dışarıda yaşayan bir halk. Dışarıda yaşadıkları için bunun da tanıtılması lazım. Bu fuar bunun için bir araç olacak.İzmir’in yeme içme özelliğinin, sokak yaşantısının, tanıtılacağını düşünüyorum. İzmir’in dışarıda fuarİzmir’in bir başka özelliği de gastronomi olarak otlarının, zeytinyağının, geleneksel lezzetlerinin öne çıkmasıdır. Belki bunun için de bir araç olacaktır. Bu sene biraz istediği gibi olamayabilir ama önümüzdeki yıllar bence bu yerli Taylan Kümeli, Mehmet Yaşin gibi bir de uluslararası bu işi yapan gurmeleri çağırmak lazım. Şarap ya da zeytinyağı için olabilir. Martha Stewart var Amerika’da CNN’de yemek programı yapan. Onu çağırabiliriz, sponsor bulabiliriz. O da yabancı basının ilgisini çekecektir. Bir sonraki adım bu düşünülebilir.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık:Bu fuar, Antalya’daki Otel Ekipmanları Fuarı’ndan bambaşka bir şey olacak. Zaten biz buna inandığımız için bu fuarın paydaşlarından biri olduk, destekledik. İzmir, Ege Bölgesi’nin merkezi diye düşünüyoruz ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri. İzmir’in iki önemli özelliği var. Hem sahip olduğu doğası, hem yaşam tarzı, kültürü, tarihiyle önemli bir değer. Aynı zamanda sanayi alt yapısı, üretim ve ürün alt yapısıyla İzmir önemli bir tedarik merkezi. Bu hem bulunduğu Ege Bölgesi için aynı zamanda karşıdaki komşunun Yunanistan’ın, Ege Denizindeki tüm adaları için önemli tedarik merkezi. Ben tamamen başka bir perspektifle bakmaya çalışıyorum. İzmir diye bakmamak lazım konuya. Onun için de bu fuar sadece yurt içi değil yurt dışından, Yunan adalarından son derece ciddi ilgi görecek. Orada böyle bir fuar yok. Burası, o adaların da gelecekte en önemli lojistik ve tedarik merkezi haline gelecek. Bunun için biz destekliyoruz bu fuarı.